06132016_Accounting_banner

اظهار نامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیست ؟

اظهارنامه مالیاتی مبحثی است که به میزان مالیات بر در آمد افراد تعلق می گیرد ، تمام افراد اعم از حقیقی و حقوقی می بایست نسبت به پرداخت مالیات نسبت به درآمد خود اقدام نمایند و اظهار نامه ای که مبنی بر اعتراف میزان در آمد شخص می باشد .

توسط وی تنظیم و به اداره ی مالیاتی تحویل گردد .در صورتی که مودی میزان مالیات خود را به صورت واضح اظهار نماید و هیچ گونه مشکلی و یا شک و شبه ای در آن وجود نداشته باشد میزان اظهارنامه مالیاتی شناخته شده توسط مودی درست تشخیص داده می شود و به همان میزان در آمد ذکر شده برای وی مالیات لازم جهت پرداخت منظور می گردد و در صورتی که اظهار نامه ی وی به صورت صحیح اعلام نگردد ، میزان مالیات مودی به صورت علی الراس تشخیص داده می شود و حال

 

مفهوم علی الراس چیست ؟

علی الراس مفهومی است که در صورت رد درستی اظهار نامه توسط ممیز به کار می رود به گونه ای که پس از تحویل اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیاتی اظهار نامه ی شخص را صحیح تلقی ننماید و میزان مالیات وی را به همان میزان و مطابق با رسته ی شغلی تعیین نماید.

و حال می پردازیم به مواردی که می تواند سبب علی الراس شدن شرکت ها و افراد گردد می پردازیم :
1) بند یک را در ترازنامه و حساب سود و زیان مشخص ننماییم.

2) در صورتی که ممیز و یا کارشناس مالیاتی موارد و مدارک بند دو را تحویل ندهد امکان علی الراس وجود دارد .

3) در صورتی که مدارک تحویل داده شده قابل رسیدگی و استناد نباشد .

بنابر آنچه گفته شد می بایست در صحت و درستی اظهار نامه تمام اهتمام خود را صرف آن نمایید. شیوه ی ارائه ی اظهار نامه به صورت خود اظهاری می باشد به صورتی که شخص با توجه به میزان در آمد خود و قید کردن آن میزان مالیات لازمه را پرداخت نماید .

اظهارنامه مالیاتی فرم هایی است که به صورت پیوسته از سوی سازمان مالیاتی در اختیار مودیان قرار می گیرد.

چه افرادی ملزم به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی می باشند ؟
1) تمام مالکانی که چه به صورت حقیقی و یا به صورت حقوقی به فعالیت خود مشغول باشند .

2) تمام افرادی که در ایران اقامت داشته و در آمدهایی را از طریق فعالیت و اشتغال به کار چه در ایران و یا خارج از کشور به دست آورده اند می بایست نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند .

3) تمام افرادی که در خارج از کشور اقامت دارند و در آمدهایی را از طریق فعالیت و یا اشتغال به کار از طریق ایران به دست آورده اند می بایست نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند .

4) تمام افراد ایرانی که در آمدهایی را از طریق فعالیت در ایران و یا خارج از ایران به دست آورده اند .

5) تمام افراد غیر ایرانی چه به صورت حقیقی و یا به صورت حقوقی در ایران فعالیت می نمایند و در آمدهایی را ازطریق واگذاری امتیازات ، ارائه تعلیمات و یا کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمایی که از طریق موارد مذکور بهایی برای آن شخص در نظر گرفته شود و از طریق آن در آمدی را به دست آورند .

و در ادامه به بررسی مواردی می پردازیم که مشمول پرداخت مالیات و نیز تنظیم اظهار نامه مالیاتی نمی باشند :

1) وزارتخانه ها و موسسات دولتی .

2) سازمان ها و نهادهایی که بودجه آنها توسط دولت مشخص می گردد .

3) شهرداری ها .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>