accounting-cs-banner

اظهار نامه ارزش افزوده

تهیه و تحویل اظهار نامه ارزش افزوده می بایست پس از هر فصل از سال به سازمان امور مالیاتی تحویل گردد . شرکت تیوا علاوه بر تهیه و تنظیم اظهار نامه ارزش افزوده تمام مدارک و مستندات آن را بررسی کرده و کنترل می نماید .

عدم ارائه به موقع اظهارنامه ارزش افزوده می تواند سبب بروز جرایم سنگینی برای مودیان گردد .

پیش از پرداختن به صورت جامع تر در زمینه ی اظهار نامه ارزش افزوده می بایست آشنایی کافی و لازم با مباحث مالیات بر ارزش افزوده داشته باشید در ذیل به مباحث بیشتری در حیطه ی مالیات بر ارزش افزوده پرداخته می شود .

از جمله بزرگترین مالیات ها در دنیا مالیات بر ارزش افزوده می باشد ، لذا می بایست با مفاهیم اظهار نامه ارزش افزوده و نیز مالیات بر ارزش افزوده آشنا شوید . اگر با دیدگاه های اقتصادی موجود به این سوال پاسخ دهیم که ارزش افزوده چیست ؟ می توان بدین گونه بیان نمود که ارزش افزوده مانده کسر ارزش اخذ شده از ارزش داده ای می باشد ، و در نگرشی مطلوب تر با توجه به استانداردهای حسابداری موجود بدین گونه بیان می نمایند که ارزش افزوده در واقع همان تفاوت مابین تعرفه کالا و یا خدمات عرضه شده با کالا و یا خدمات خریداری شده می باشد در یک بازه ی زمانی خاص می باشد بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده می توان بدین گونه بیان نمود که مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات می باشد که به صورت کاملا” تدریجی از مراحل تولید تا مرحله ی مصرف اخذ می گردد. در این نوع مالیات که به صورت چند مرحله ای می باشد که در آن خرید کالا و خدمات واسطه ای از پرداخت آن معاف می باشند .

پیش از پرداختن به اظهار نامه ارزش افزوده می بایست با تاریخچه ارزش افزوده آشنا شوید که در ذیل به شرح آن می پردازیم .

تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده :

مالیات بر ارزش افزوده در سال 1951 توسط شخصی به نام فون زیمنس جهت رفع مشکلات مالی موجود در آلمان پیاده سازی شد و پس از آن نیز در کشورهای آرژانتین و فرانسه از این طرح استقبال شدیدی به عمل آمد تا اینکه در سال 1954 به صورت کاملا” رسمی به اجرا در آمد و در واقع از سال 19544 در کشور های برزیل فرانسه و دانمارک و آلمان ، مالیات بر ارزش افزوده تحت مالیات های مهم و قابل اجرا در این گونه کشورها بود . در کشورهای آسیایی نیز کره جنوبی اولین کشوری بود که در سال 1977 از مالیات بر ارزش افزوده در سیستم های مالیاتی خود استفاده می نمود و پس از آن کشورهایی نظیر ترکیه و بنگلادش و لبنان نیز اقدام به اجرای مالیات بر ارزش افزوده نمودند . بدین ترتیب با اجرای مالیات بر ارزش افزوده تمام نگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ می بایست در حیطه ی کاری مورد نظر خود جهت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اقدام به تکمیل و ارائه اظهار نامه ارزش افزوده نمایند .

مدت زمان تسلیم اظهار نامه ارزش افزوده چند مدت می باشد :

اظهار نامه ارزش افزوده هر دوره ی مورد نظر می بایست دقیقا” مطابق نمونه ی ذکر شده تکمیل و تحویل داده شود ، و مدت زمان تحویل آن حداکثر پس از 15 روز از زمان منقضی شده تحویل دوره ی مالیاتی مورد نظر می باشد و پس از آن میزانی که می تواند از میزان مالیاتی مورد نظر کسر شود(بنابر شرایط و تبصره های موجود) ، کسر گردد و پس از آن به حساب امور اقتصاد و دارایی واریز گردد . در بعضی مواقع امکان دارد که فعالیت شغلی مودی می تواند از مدت زمان یک دوره ی مالیاتی کمتر باشد می بایست متناسب با همان مدت زمانی که فعالیت شغلی آغاز شده و ادامه یافته میزان مالیات مورد نظر پرداخت گردد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>